Na czym polegają przestępstwa podatkowe w handlu elektroniką użytkową i jak im skutecznie przeciwdziałać. Branża elektroniczna, urzędnicy skarbowi oraz prokuratorzy zajmujący się ściganiem oszustów podatkowych podzielili się wzajemnie swoją wiedzą, doświadczeniami oraz rekomendacjami w tym zakresie.
Forum do tego było spotkanie zorganizowane przy ścisłej współpracy Ministerstwa Finansów i ZIPSEE „Cyfrowa Polska”, organizacji zrzeszającej producentów i importerów sprzętu elektrycznego i elektronicznego w Polsce.
Branża elektroniczna jest jednym z tych sektorów polskiej gospodarki, który szczególnie odczuwa konsekwencje działalności przestępców podatkowych. Wyłudzenia VAT kosztują budżet państwa w tym sektorze rocznie setki milionów złotych. Z kolei przedsiębiorcy muszą mierzyć się z nieuczciwą konkurencją, oferującą ten sam towar po zaniżonej cenie. Problematyczny jest również brak pewności co do uczciwości zawieranych transakcji.
„Przedsiębiorcy z naszej branży bardziej niż w innych sektorach narażeni są na olbrzymie straty wynikające z działalności oszustów podatkowych. Dlatego tak ważne dla nas jest ich wyeliminowanie z rynku. Wypracowanie odpowiednich rozwiązań prawnych jest kluczowe” – mówi prezes ZIPSEE „Cyfrowa Polska” Michał Kanownik.
Michał Kanownik – Prezes ZIPSEE “Cyfrowa Polska”
Tej sprawie poświęcone było spotkanie zorganizowane w Ministerstwie Finansów z udziałem przedstawicieli branży elektronicznej, resortu finansów oraz prokuratorów zajmujących się przestępczością podatkową. Uczestnicy rozmawiali m.in. o tym, jak efektywnie wyłapywać transakcje karuzelowe w handlu elektroniką użytkową, by jednocześnie nie zaszkodzić uczciwym przedsiębiorcom. Dyskutowano również o narzędziach, które mogą w przyszłości wspomóc kontrolerów w wykrywaniu firm świadomie uczestniczących w przestępstwach podatkowych i w ochronie ofiarą oszustów.
„To spotkanie to przykład wzorcowej współpracy administracji publicznej z przedsiębiorcami. Dla nas to niezwykle ważne, że mogliśmy podzielić się z urzędnikami naszymi spostrzeżeniami i uwagami w zakresie walki z oszustami podatkowymi” – podkreśla prezes Michał Kanownik.
Współpracę z ZIPSEE „Cyfrowa Polska” pozytywnie ocenia również wiceminister finansów Wiesław Jasiński. „Dotychczasowa współpraca z organizacjami branżowymi przedsiębiorców, działających
w obszarach szczególnie wrażliwych na oszustwa podatkowe przynosiła wymierne korzyści dla obu stron. Służby kontrolne pozyskiwały od uczciwych przedsiębiorców informacje o specyfice branży
i działających w niej oszustach podatkowych. Przedsiębiorcy zaś uzyskiwali wiedzę o sposobach unikania kontaktów z oszustami oraz o działaniach administracji skarbowej chroniących uczciwą konkurencję” – mówi Wiesław Jasiński.
Wiesław Jasiński – Wiceminister finansów
ZIPSEE „Cyfrowa Polska” liczy, że w przyszłości uda się zorganizować kolejne podobne spotkania
z administracją skarbową. Dalszą współpracą w tym zakresie zainteresowane jest również Ministerstwo Finansów. „Jesteśmy otwarci na współpracę ze wszystkimi, którzy chcą wspomagać naszą walkę z przestępczością podatkową. Tylko wspólnie możemy wyprowadzić szarą strefę z Polski”
– zaznacza wiceminister finansów Wiesław Jasiński.