O ekoprojektowaniu rozmawiano 10 maja podczas warsztatów na temat gospodarki o obiegu zamkniętym, zorganizowanych przez Centrum UNEP/GRID-Warszawa. Spojrzenie na ten temat ze strony producentów sprzętu elektronicznego przedstawił prezes ZIPSEE „Cyfrowa Polska” Michał Kanownik.
Jak zauważył, produkcja sprzętu zgodnie z zasadami ekoprojektowania została wymuszona na producentach w wyniku konkretnych, unijnych przepisów. „Z jednej strony jest to pozytywny impuls rozwojowy dla firm, które muszą inwestować w nowe, przyjazne środowisku technologie. Z drugiej – jest to obciążenie finansowe dla producentów” – przyznał podczas wykładu Kanownik.
Dlatego – jak podkreślił – ekoprojektowania powinno być również odpowiednio ekonomicznie skalkulowane. A aby tak się stało, zdaniem prezesa ZIPSEE „Cyfrowa Polska”, sami konsumenci – nabywcy tych produktów, muszą zrozumieć, czym jest ekoprojektowania i być świadomi korzyści, jakie daje im produkt zaprojektowany według zasad eko.
„Dziś większość konsumentów kupując np. na telewizor nie patrzy na etykietę energetyczną, często jej nie rozumie. Widzi tylko cenę produktu” – zauważył podczas swojej prezentacji Michał Kanownik. By zmienić tę sytuację, w jego ocenie, potrzebna jest szeroka edukacja konsumentów, poszerzająca ich wiedzę i świadomość w temacie ekoprojektowania sprzętu elektronicznego. Prezes zadeklarował, że ZIPSEE „Cyfrowa Polska” jest gotowy pomóc w takich działaniach, np. Federacji Konsumentów.