O skutkach wprowadzenia w przyszłym roku mechanizmu podzielonej płatności (split payment) w obrocie towarami i usługami i jego istotnej roli w obrocie elektroniką mówił prezes ZIPSEE Cyfrowa Polska Michał Kanownik podczas konferencji Tech Trade Show, która odbyła się 26 października br. w Warszawie.
Jak podkreślał prezes Kanownik podczas swojego wystąpienia, branża elektroniczna liczy, że dzięki wprowadzeniu split payment uda się całkowicie wyeliminować z rynku oszustów podatkowych – problem uczciwych przedsiębiorców. „Z naszej inicjatywy wprowadzono odwrócony VAT m.in. na obrót smartfonami, tabletami, laptopami czy procesorami. Jednak to rozwiązanie choć okazało się skuteczne, to zadziałało punktowo, bo oszuści przenieśli się na inne produkty, nieobjęte odwrotnym obciążeniem. Split payment kompleksowo może rozwiązać tę kwestię” – stwierdził Michał Kanownik.
Prezes przyznał, że to rozwiązanie rewolucyjne, bo do tej pory w żadnym kraju UE nie było stosowane aż w tak szerokim zakresie, jak planuje to polski rząd. „Nie powinniśmy się jednak obawiać tej rewolucji. Korzyści z niej będą ogromne. Nie tylko oczyścimy rynek, ale i uczciwi przedsiębiorcy, którzy będą wykorzystywać split payment w rozliczeniach z kontrahentami zyskają wreszcie dowód dla skarbówki o dochowaniu należytej staranności” – zauważył prezes Cyfrowej Polski.
Przypominał także, że zgodnie z projektem ustawy, przedsiębiorcy rozliczający się w formie podzielonej płatności będą mogli liczyć na szybszy zwrot nadwyżki podatku naliczonego. Fiskus odstąpi także od egzekwowania solidarnej odpowiedzialności stosowanej w obrocie towarami wrażliwymi. A przedsiębiorcy, którzy będą płacili podatek VAT wcześniej niż wynika to z ustawowych terminów, zyskają „rabaty” podatkowe.
Split payment ma wejść w życie 1 kwietnia 2018 r. Stosowanie mechanizmu ma być dobrowolne, jednak ZIPSEE Cyfrowa Polska wnioskuje do Ministerstwa Finansów o wprowadzenia obligatoryjności tego rozwiązania w branży elektronicznej.