O możliwościach, jakie dają konsumentom nowoczesne technologie oraz jak bezpiecznie i świadomie z nich korzystać rozmawiano podczas Kongresu Konsument 2018. Patronat nad wydarzeniem sprawował Związek Cyfrowa Polska.
Kongres został zorganizowany przy udziale Federacji Konsumentów, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz senackiego Zespołu ds. Ochrony Konsumentów. W wydarzeniu, które odbyło się 14 marca na warszawskim Stadionie Narodowym udział wziął prezes ZIPSEE Cyfrowa Polska Michał Kanownik.
Od cyfryzacji nie ma odwrotu
W debacie na temat cyfryzacji prezes Kanownik zwracał uwagę na potrzebę budowania świadomości konsumentów na temat korzystania z nowoczesnych urządzeń, takich jak smartfony, tablety czy laptopy. „Taka edukacja powinna polegać nie tylko na pokazywaniu, jak używać danych aplikacji czy urządzeń, ale również na kształtowaniu właściwych postaw, jak prawidłowo i rozsądnie je wykorzystywać” – powiedział.
Jak podkreślał, konsumentowi trzeba także pokazywać, że smart-urządzenia umożliwiają ułatwienie codziennego życia czy pracy. Jego zdaniem nie należy się także bać cyfryzacji, która i tak już następuje i nie ma przed nią już odwrotu. „Wybór jest jeden: albo do tej cyfrowej rzeczywistości się dostosujemy albo wypadniemy na margines” – mówił Michał Kanownik.
Bezpieczne poruszanie się po świecie smart
Podczas Kongresu Konsument 2018 prezes Związku Cyfrowa Polska poprowadził również specjalny warsztat, m.in. dla rzeczników praw konsumenta na temat funkcjonowania konsumentów w świecie smart. W trakcie wykładu zwracał uwagę m.in. na kwestie bezpieczeństwa związane z korzystaniem z nowoczesnych technologii. Podkreślał, że np. udostępnianie aplikacjom i urządzeniom danych osobowych czy lokalizacyjnych przez użytkowników wciąż odbywa się bez konkretnej wiedzy o tym, co się z tym w konsekwencji wiąże.