Obowiązująca od 2016 r. ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym nie jest idealna. Potrzebna jest jej nowelizacja – powiedział prezes ZIPSEE Cyfrowa Polska Michał Kanownik podczas debaty na konferencji recyklingu elektroodpadami.
Konferencja, która odbyła się 12 kwietnia, już po raz 13. została zorganizowana przez wydawnictwo Abrys przy współpracy z CECED Polska, a jej głównym partnerem była spółka ElektroEko.
Podczas debaty, na której dyskutowano o wyzwaniach na rynku gospodarowania elektrośmieciami w 2018 r. prezes Michał Kanownik wskazał, że ustawa nie zawiera wielu elementów, o które podczas procesu legislacyjnego zabiegała branża. Po ponad dwóch latach jej funkcjonowania pojawiają się sprawy, które – zdaniem Kanownika – wymagają doprecyzowania lub wyjaśnienia w ustawie o ZSEE. „Lista tych kwestii cały czas wydłuża się. Informacje o tym trafiają do Ministerstwa Środowiska. Mam nadzieję, że za rok lub dwa będziemy wspólnie z resortem pracowali nad nowelizacją tej ustawy” – powiedział prezes ZIPSEE Cyfrowa Polska.
Jego zdaniem wciąż dużym problemem jest szara strefa w gospodarowaniu elektrośmieciami. A nowe wprowadzane rozwiązania – jak np. obowiązkowe audyty – to wciąż za mało. „Nasza branża nie ma przeświadczenia, że audyty całkowicie wyeliminują szarą strefę. Są jednym z elementów rozwiązania tego problemu, ale niestety niewystarczającym” – stwierdził Kanownik.
Problemy w re-use
Podczas konferencji dyrektor ds. realizacji projektów w ZIPSEE Cyfrowa Polska Dominik Dobek wyjaśnił także uczestnikom spotkania kwestię przebiegu procesu re-use w branży elektronicznej. Jednocześnie wskazywał na występujące problemy i postulaty Związku, które znacznie usprawnią proces gospodarowania elektrośmieciami, w tym proces re-use. „Brakuje przede wszystkim nadzoru nad sprzętem ponownie wprowadzanym do użycia. Nikt nie sprawdza, ile i jakiego typu sprzętu przetworzonego trafia na rynek. Konsumenci też często nie wiedzą, że kupują przetworzony sprzęt, bo nikt o tym ich nie informuje” – powiedział Dobek. Jego zdaniem producenci sprzętu powinni otrzymywać informację o dokonywanym re-use, a dokonujący tego procesu powinni być odpowiedzialni za spełnianie norm bezpieczeństwa i środowiskowych. Zaś ostatecznie konsument, że ma do czynienia ze sprzętem przetworzonym, a nie oryginalnym.