Związek Cyfrowa Polska ocenia, że mechanizm podzielonej płatności, który wchodzi z początkiem lipca, pozytywnie wpłynie na cały rynek, a w szczególności na branżę elektroniczną. – Stosowanie split payment pomoże odbudować zaufanie pomiędzy kontrahentami, które w ostatnim czasie zostało nadszarpnięte poprzez działalność oszustów podatkowych – mówi prezes Związku Michał Kanownik. Branża liczy na to, że w przyszłości podzielona płatność będzie dla niej obligatoryjna.
Jak przypomina Michał Kanownik, sektor nowoczesnych technologii był szczególnie zainteresowany tym, by mechanizm podzielonej płatności zaczął obowiązywać w Polsce. – Oszuści podatkowi przez długie miesiące praktycznie bezkarnie wykorzystywali naszą branżę do karuzel VAT-owych, co skutkowało dużymi problemami poszczególnych przedsiębiorców, którzy nieświadomie stawali się ich ofiarami oraz zaszkodziło renomie całej branży – podkreśla prezes Cyfrowej Polski. – A przecież prowadzenie firmy w dużej mierze opiera się na zaufaniu do potencjalnych kontrahentów. Jestem przekonany, że split payment pomoże to nadszarpnięte zaufanie pomiędzy kontrahentami w Polsce i na rynkach zagranicznych odbudować. Jest to niezbędne do rozwoju branży nowoczesnych technologii i bycia konkurencyjnym na światowych rynkach – dodaje Michał Kanownik.
I przypomina, że właśnie z tych powodów jego Związek z przychylnością odnosił się do wszelkich pomysłów rządu, jak m.in. odwrócony VAT, reforma KAS czy w końcu split payment, które służą uszczelnieniu systemu podatkowego. Liczy też, że w przyszłości mechanizm podzielonej płatności stanie się obligatoryjny dla branż wrażliwych, w tym nowoczesnych technologii.
Split payment korzystny dla przedsiębiorców
Michał Kanownik zwraca również uwagę na to, że podczas prac nad ustawą wprowadzającą podzieloną płatność, rząd wziął pod uwagę zastrzeżenia oraz obawy części przedsiębiorców i opracował instrumenty osłonowe i motywujące do przechodzenia na split payment, jak choćby bezpieczeństwo i pewność obrotu. Przedsiębiorca, który zdecyduje się na skorzystanie z podzielonej płatności nie będzie musiał obawiać się o konsekwencje związane z zaległościami podatkowymi dostawcy. W praktyce oznacza to, że przepisy o solidarnej odpowiedzialności nabywcy nie będą tu miały zastosowania. Wobec takich podatników fiskus nie będzie stosował sankcji w VAT. – Zachęcać do skorzystania ze split payment będzie też szybszy czas – do 25 dni – zwrotu VAT – podkreśla Michał Kanownik.
Prezes Związku zapewnia, że sam będzie przekonywać innych przedsiębiorców do przechodzenia na mechanizm podzielonej płatności. Cyfrowa Polska jest jednym z partnerów zainicjonowanej przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową kampanii „Bezpieczna transakcja”. Jej celem jest edukowanie przedsiębiorców, w jaki sposób działają oszuści podatkowi i jak się przed niemi chronić oraz pokazywać, jakie korzyści wynikają z dochowania należytej staranności i stosowania split payment.
Pytania i odpowiedzi w sprawie split payment >>> kliknij tutaj