Jak wykorzystać nowoczesne technologie, by sprzyjały ochronie środowiska? Na ile cyfryzacja, rozwiązania chmurowe, sztuczna inteligencja, rozwój sieci 5G czy Internetu Rzeczy może pomóc w budowie zielonego ładu i w realizacji celów zrównoważonego rozwoju – m.in. na te pytania będą starali się odpowiedzieć uczestnicy konferencji „Cyfryzujemy Polskę – technologia szansą dla klimatu” z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Klimatu, Ministerstwa Cyfryzacji oraz Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.
Konferencja „Cyfryzujemy Polskę – technologia szansą dla klimatu” organizowana jest przez Związek Cyfrowa Polska pod patronatem Ministerstwa Klimatu oraz Ministerstwa Cyfryzacji. Odbędzie się ona 17 września br. w Centrum Kreatywności Fabryka w Łodzi, która znajduje się na terenie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Technologia gwarantem dobrego klimatu
Celem spotkania jest pokazanie, jak nowoczesne rozwiązania technologiczne mogą pozytywnie wpłynąć na naszą gospodarkę w perspektywie zmian klimatycznych i potrzeby ochrony środowiska. – W innowacjach technologiczny drzemie ogromny potencjał, który można wykorzystać w rozwiązaniach służących klimatowi. Ale niewątpliwie należy stale podnosić świadomość, jak umiejętnie wykorzystywać dostępne narzędzia – mówi prezes Związku Cyfrowa Polska Michał Kanownik. – Dlatego edukacja jest nierozerwalnym elementem procesu synergii między nowoczesnymi technologiami a ochroną klimatu – dodaje.
Swoje wystąpienie podczas konferencji wygłosi wiceminister klimatu Adam Guibourgé-Czetwertyński.
– Postępujące zmiany klimatu i konieczność zapobiegania im to ogromne wyzwanie, przed którym stoi cały świat. W tym kontekście niezwykle cenne są nowoczesne technologie. Działania na rzecz ochrony środowiska i klimatu będą skuteczne, gdy będą prowadzone wielopłaszczyznowo. Niezbędna jest współpraca zarówno podmiotów z sektora MŚP, NGO, koncernów, jak i tych, na szczeblu państwowym. Resort klimatu może pochwalić się tu choćby realizowanym już po raz ósmy programem Green Evo – Akcelerator Zielonych Technologii, w którym wyszukujemy i upowszechniamy innowacyjne polskie zielone technologie – mówi wiceminister Guibourgé-Czetwertyński.
W konferencji wezmą również udział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda, przedstawiciele Ministerstwa Cyfryzacji oraz reprezentanci innowacyjnych firm działających w obszarze ochrony środowiska. Rozmowa będzie poświęcona m.in. inicjatywom wspierającym działania klimatyczne, redukcji negatywnego wpływu środowiskowego transportu czy „zielonym” centrom obliczeniowym. Podczas konferencji zaprezentują się również start-upy, których rozwiązania dedykowane są kwestiom klimatycznym.
Trwa rejestracja
Konferencja odbędzie się w formie hybrydowej. By uczestniczyć w niej w formie online należy zarejestrować się na stronie: https://konferencja.cyfrowapolska.org. Pod linkiem znajduje się również szczegółowy program konferencji.