Reprezentujący polską branżę cyfrową i nowych technologii Związek Cyfrowa Polska wesprze edukację specjalistów, którzy w przyszłości będą pomagali przedsiębiorcom we wdrażaniach projektów IT oraz w przeprowadzaniu transformacji cyfrowej. Pod auspicjami organizacji w październiku ruszą podyplomowe studia Cyber Science, na których słuchacze zdobędą wiedzę praktyczną m.in. w zakresie zarządzania cyberbezpieczeństwem czy tokenizacji i automatyzacji procesów biznesowych.
Porozumienie w tej sprawie Związek podpisał w środę (11 maja) z konsorcjum, które tworzą cztery podmioty naukowe – Uniwersytet Śląski, Politechnika Śląska, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach oraz NASK. Wspólnie jako Centrum Inżynierii Prawa, Techniki i Kompetencji Cyfrowych koordynują one projekt dwóch kierunków studiów podyplomowych o nazwie Cyber Science. Wykładowcy instytucji wchodzących w skład konsorcjum dostarczą słuchaczom wiedzę merytoryczną. Z kolei Związek zadba o praktykę. – Coraz bardziej mierzymy się na rynku z brakiem specjalistów, które pomogłyby firmom w transformacji cyfrowej i wspierali ich we wdrożeniu nowoczesnych technologii. A problem będzie się jeszcze bardziej pogłębiał. Niezbędne jest więc już wykształcenie wykwalifikowanej kadry, która będzie mogła wspierać organizacje w procesie cyfryzacji. Projekt Cyber Science jest działaniem, które wychodzi naprzeciw temu wyzwaniu i jest odpowiedzią na oczekiwania rynkowe – mówi prezes Cyfrowej Polski Michał Kanownik.
Cyberbezpieczeństwo i automatyzacja procesów w programie zajęć
Studia podyplomowe Cyber Science będą kształciły nowych cyfrowych specjalistów na kluczowych obecnie dla gospodarki cyfrowej kierunkach. Uczestnicy wykładów i warsztatów będą zdobywali wiedzę na temat tokenizacji oraz automatyzacji procesów. Nauczą się również zarządzać cyberbezpieczeństwem – studia mają przygotować ich np. do wdrażania zasad nowej Dyrektywy NIS2. Co ważne, zarządzanie bezpieczeństwem cyfrowym zostało przygotowanie wspólnie i pod nadzorem Polskiego Towarzystwa Informatycznego (PTI), co powoduje automatyczną (bez konieczności zdawania dodatkowego egzaminu) certyfikację przez PTI dyplomów ukończenia studiów. Jak wyjaśnia Dariusz Szostek, koordynator projektu Cyber Science, program nauczania będzie składał się z szeregu modułów i komponentów takich jak prawo, technologia, zarządzanie i praktyczne zastosowanie. – Zakres Cyber Science opiera się na interdyscyplinarności. Uczestnik ma zrozumieć technologią, znać aspekty prawne, ekonomiczne, ale także i technologię, aby móc o niej mówić i z nią pracować w projektach – mówi Dariusz Szostek. – Kładziemy spory nacisk na praktykę. Dlatego wsparcie Związku Cyfrowa Polska, które tworzą największe firmy technologiczne jest dla nas kluczowe i cenne – dodaje.
Kogo będą kształciły Cyber Science?
Studia Cyber Science przeznaczona są głównie dla osób realizujących projekty IT: prawników, ekonomistów, zarządzających, informatyków czy administratorów wdrażających systemy. – Ale mogą one służyć także dla podniesienia kompetencji szerokiego grona innych osób, w tym administracji, która poprzez uzyskanie certyfikatu, a co za tym idzie wyjątkowych kompetencji może uzyskiwać wynagrodzenie ponad ustawę kominową – zaznacza Dariusz Szostek.
Studia będą prowadzone w formie hybrydowej. To oznacza, że miejsce zamieszkanie, dla odbycia studiów nie ma znaczenia. Wykłady będą udostępnianie w modelu VOD na dwa tygodnie przed zjazdem, co pozwoli odtwarzać wykłady w dowolnym i dogodnym dla słuchacza momencie. Zajęcia weekendowe ograniczone będę wyłącznie do warsztatów, ćwiczeń oraz networkingu. Spotkania stacjonarne będę się odbywały kilka razy na uczelniach oraz co istotne również u partnerów studiów – firm topowych na świecie z zakresy IT – członków Cyfrowej Polski. Reszta zajęć zostanie przeprowadzona w trybie konwersacyjnym online. Pierwsze wykłady ruszą już w październiku, a cały cykl studiów zakończy wydarzenie w postaci Hackathonu (planowany na koniec czerwca 2023), który – jak podkreślają inicjatorzy projektu – ma przygotować studentów do nowych wyzwań zawodowych a partnerom projektu możliwość zaproponowania najlepszym absolwentom staży oraz propozycji pracy.
Więcej informacji o studiach można znaleźć tutaj.