Cyberbezpieczeństwo w biznesie będzie tematem przewodnim warsztatu, który odbędzie się 28 września w Katowicach. To dopiero pierwsza odsłona cyklu spotkań Akademii Cyfrowej Polski, pomagających firmom zrozumieć zagadnienia cyfrowej transformacji biznesu. Całość przedsięwzięcia organizuje Związek Cyfrowa Polska.
Nowe technologie spędzają sen z powiek niejednemu przedsiębiorcy. Jakie rozwiązania należy wdrożyć, aby firma stała się bardziej konkurencyjna? Jak zrobić to umiejętnie, aby nie stracić dużych pieniędzy? I ile może kosztować zbagatelizowanie tematu cyberbezpieczeństwa?
Z pomocą przychodzą eksperci Związku Cyfrowa Polska, organizacji zrzeszającej największe firmy z branży nowych technologii. – Edukacja to podstawa wdrożenia nowych technologii w niemal każdym obszarze – mówi Michał Kanownik, prezes Cyfrowej Polski. – Chcemy wspomóc przedsiębiorców, którzy mogą czuć się zagubieni w gąszczu fachowych terminów oraz niejednoznacznych przepisów. Stąd pomysł na cykl bezpłatnych warsztatów, które stworzą Akademię Cyfrowej Polski – dodaje Michał Kanownik.
Pierwszy warsztat odbędzie się już 28 września w Katowicach. Artur Miękina z Asseco Data Systems opowie o cyberbezpieczeństwie obiegu dokumentów elektronicznych. Tomasz Chomicki z Samsung Polska podpowie, jak skonfigurować swój telefon lub tablet, aby uzyskać wysoki stopień ochrony przed cyberzagrożeniami. Z kolei Michał Jaworski z Microsoft przeanalizuje wojnę w Ukrainie w kontekście cyberbezpieczeństwa – jakie wnioski są ważne dla polskich przedsiębiorstw? Całość warsztatu zakończy rozmowa w stylu fireside chat, podczas której zostaną wskazane dobre praktyki i przykłady wdrożeń.
Cyfryzacja a prawo
Pierwsza odsłona Akademii Cyfrowej Polski odbędzie się podczas katowickiego Forum Prawa Mediów Elektronicznych. – To już ósma edycja wydarzenia, które każdego roku cieszy się dużym zainteresowaniem naukowców, prawników oraz przedstawicieli branży nowych technologii. Wraz z partnerami, którymi są Związek Cyfrowa Polska, Samsung, Asseco, Województwo Śląskie oraz Związek Banków Polskich, przygotowaliśmy cztery główne bloki tematyczne – mówi dr hab. Dariusz Szostek, koordynator Forum.
I podaje szczegóły: zaproszeni goście przybliżą m.in. tematy transformacji cyfrowej w kontekście prawnym, cyfrowego sądu, nowoczesnego przemysłu 4.0 oraz tokenizacji gospodarki. W debatach i prelekcjach wezmą udział specjaliści z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, Politechniki Śląskiej, Państwowego Instytutu Badawczego NASK, Interdyscyplinarnego Centrum Badań nad Wymiarem Sprawiedliwości oraz organizacji MAS4AI.
Co więcej, jak przypomina Dariusz Szostek, już wkrótce w Katowicach wystartują dwa kierunki studiów podyplomowych o nazwie Cyber Science. – To ważna propozycja dla wszystkich, którzy na co dzień chcieliby zgłębiać poruszane podczas Forum tematy. Studia Cyber Science kierowane są głównie dla osób realizujących projekty IT, ale równie dobrze mogą służyć podniesieniu kompetencji na przykład pracowników administracji publicznej – zaznacza.
Ruszyła rejestracja online
Aby wziąć udział w organizowanych przez Związek Cyfrowa Polska warsztatach, należy się zarejestrować. Proces rejestracji już trwa. Formularz rejestracyjny na warsztaty można znaleźć pod linkiem: https://akademia-cyfrowej-polski.konfeo.com/