W Katowicach naukowcy i biznes porozmawiają o wyzwaniach sztucznej inteligencji

Stoimy w przededniu technologicznej rewolucji, która drastycznie zmieni tryb naszej pracy. Sztuczna inteligencja to ogromne szanse, ale też zagrożenia – twierdzą eksperci. Aby przygotować się na nadchodzące wyzwania, 20 kwietnia w Katowicach przedstawiciele świata nauki, biznesu oraz administracji publicznej spotkają się, by pod hasłem #AIChallenger porozmawiać o wyzwaniach związanych z wprowadzeniem sztucznej inteligencji. Wydarzeniu będą towarzyszyć specjalne warsztaty dla studentów.

Spotkanie to wspólna inicjatywa Związku Cyfrowa Polska, reprezentującego polską branżę cyfrową oraz Śląskiego Międzyuczelnianego Centrum Inżynierii, Techniki i Kompetencji Cyfrowych Cyber Science (utworzonego wspólnymi siłami Uniwersytetu Śląskiego, Politechniki Śląskiej, Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach oraz NASK).

Rozwój sztucznej inteligencji jest spektakularny, a wciąż jesteśmy na jego wczesnym etapie – ocenia Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska. – Musimy jednak już dziś dyskutować, wypracowywać rozwiązania, wykorzystywać szanse i uodparniać społeczeństwo na zagrożenia. To konieczne, bo postęp technologiczny oparty o AI niebawem dotknie państwo, gospodarkę i każdego z nas – mówi.

Uczestnicy spotkania na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach rozmawiać będą między innymi o szansach i zagrożeniach, jakie może biznesowi, nauce i społeczeństwu przynieść rozwój sztucznej inteligenci. Debaty toczyć się będą również wokół cyberbezpieczeństwa i wpływu AI na pisarzy i językoznawstwo. Z kolei przedstawiciel Cyber Science przedstawią rekomendacje dotyczące wykorzystywania generatorów treści dla uczelni wyższych. – Nie ominie nas także dyskusja o ChatGPT. Niedawno opublikowano list otwarty o konieczności wstrzymania prac w laboratoriach nad AI, pod którym podpisał się m.in. Elon Musk czy Yoyal Noah Harari. Z kolei włoski rząd zabronił używania ChatGPT przez swoich urzędników. Zastanowimy się, czy powinniśmy zatrzymać rozwój i wykorzystywanie tego typu generatorów treści czy też powinniśmy, w jakiś sposób to uregulować – zaznacza dr hab. Dariusz Szostek, prof. Uniwersytetu Śląskiego, koordynator studiów Cyber Science.

Równolegle z dyskusjami ekspertów odbędą się warsztaty dla studentów. Zaplanowano m.in. tematy uczenia maszynowego, tokenów i przyszłości sztuki czy podpisu elektronicznego.

Współorganizatorem konferencji #AIChallenger w Katowicach jest Akademia Górnośląska im. Wojciecha Korfantego. Wydarzenie wspierają Naczelna Rada Adwokacka, Instytut LegalTech NRA oraz ruch Women in AI. Więcej szczegółów oraz rejestracja dostępne są na stronie http://konferencja.cyfrowapolska.org.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *