Uczniowie szczecińskiego Technikum Technologii Cyfrowych sprawdzali w środę swoje umiejętności cyfrowe w ogólnopolskim sprawdzianie IT Fitness Test. Mogli dzięku temu poznać swoją rzeczywistą znajomość takich zagadnień jak media społecznościowe, cyberbezpieczeństwo czy rozwiązywanie złożonych problemów informatycznych. To dopiero początek, bo w kolejce do testowania czekają już inne szczecińskie szkoły.
IT Fitness Test to ogólnopolski test kompetencji cyfrowych, skierowany przede wszystkim do uczniów i nauczycieli ze szkół podstawowych i średnich. W Polsce odbywa się już po raz drugi z inicjatywy polskiej branży cyfrowej reprezentowanej przez Związek Cyfrowa Polska.
– Uczestnicy sprawdzają swoje umiejętności z zakresu wyszukiwania i analizy danych w internecie, bezpieczeństwa cyfrowego, korzystania z mediów społecznościowych, obsługi cyfrowych narzędzi biurowych czy rozwiązywania złożonych problemów – wylicza Michał Kanownik, prezes Cyfrowej Polski. – Wszystko to składa się na kompetencje przyszłości, które już niedługo będą dla uczniów podstawą na rynku pracy. Dlatego to niezwykle ważne, abyśmy nie tylko sprawdzali ich aktualną wiedzę, ale też zachęcali do dalszego jej pogłębiania – mówi Michał Kanownik.
Cybertest w cyberszkole
Jako pierwsi z testem zmierzyli się uczniowie szczecińskiego Technikum Technologii Cyfrowych. To szczególna szkoła, kładąca nacisk właśnie na informatykę, jako dziedzinę obecną we wszystkich obszarach życia. – Praca z komputerem i podstawowymi urządzeniami cyfrowymi oraz stosowanie tych umiejętności na zajęciach to chleb powszedni wynikający z toku przygotowania do zdobycia kwalifikacji i tutyłu technika informatyka. Rozwijanie kompetencji cyfrowych w naszej szkole jest istotne nie tylko ze względu na ciągły rozwój nowych technologii, ale również ze względu na możliwości stosowania jej niemalże we wszystkich obszarach życia. Np. podczas nabywania umiejętności posługiwania się językiem obcym, pozyskiwania informacji, komunikowania się, nabywania kompetencji matematycznych, umiejętności uczenia się – podkreśla dyrektor placówki Krzysztof Królak.
Średni wynik testu był wyższy od ogólnopolskich rezultatów i wyniósł 62 proc. (średnia dla całej Polski to obecnie 53 proc.) Szczecińscy uczniowie najlepiej radzili sobie z cyberbezpieczeństwem (średnio 73 proc. poprawnych odpowiedzi), a najgorzej – z narzędziami biurowymi (średni wynik 40 proc.). Najlepsi odpowiedzieli poprawnie na 88 proc. pytań.
Będzie kontynuacja
Jak zapowiadają organizatorzy, środowy sprawdzian to dopiero początek. Wkrótce z wyzwaniami cyberświata spróbują sobie poradzić także uczniowie nieprofilowanych szkół średnich i podstawowych.
Test w Szczecinie odbywa się dzięki zaangażowaniu Fundacji Szczecin_LAB, która namówiła organizatorów do wspólnej akcji w mieście. – Będziemy zachęcali także inne placówki do wzięcia udziału w IT Fitness Test. Kompetencje cyfrowe to klucz do znalezienia dobrej pracy, ale też do umiejętnego poruszania się po sieci. W ramach testu sprawdzane są przecież chociaćby umiejętności odróżniania prawdziwych wiadomości od tzw. fake newsów czy podstawy bezpieczeństwa sieciowego. Czyli coś, co przydaje się każdemu z nas, niezależnie od wieku – mówi Rafał Malujda, przewodniczący Rady Fundacji.
W akcję angażuje się także miasto Szczecin. Podczas inauguracji IT Fitness Test w Technikum Technologii Cyfrowych obecna była Iwona Potrykus, dyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Szczecina, która zapowiedziała, że sama podejmie się rozwiązania testu: – Do końca października przejdę test, tak samo jak wy – zwróciła się do uczniów. – Zależy mi na tym, aby pokazać, że Polska i Szczecin nie są zacofane cyfrowo – podkreśliła Iwona Potrykus.
Na uczestników testu czekają nagrody
Tegoroczna edycja IT Fitness Test potrwa do końca października. Aby sprawdzić swoją wiedzę, wystarczy wejść na stronę https://itfitness.eu/pl/, wypełnić krótki kwestionariusz i przystąpić do testu, który nie powinien zająć więcej niż godzinę. Każda osoba, która odpowie na wszystkie pytania, otrzyma imienny dyplom z uzyskanym wynikiem. Uczestnicy mogą także wygrać cenne nagrody ufundowane przez partnerów testu – firmy Lenovo, Acer i Google For Education.