Rusza cykl podcastów o higienie cyfrowej i cyfrowej edukacji

Higiena cyfrowa, kompetencje technologiczne oraz zachowanie zdrowego dystansu między światem wirtualnym a realnym – to główne tematy, jakie pojawiają się w serii podcastów z cyklu „Cyfrowy Start”. To kolejna odsłona akcji, którą prowadzi polska branża cyfrowa, chcąc dotrzeć do uczniów, rodziców i nauczycieli z przekazem, jak dobrze korzystać z dobrodziejstw technologii.

Technologia to pojęcie bardzo niejednorodne – wyjaśnia Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska. – Jej elementem są zarówno doskonałe pomoce naukowe, rozwijające umysł gry, jak i możliwości szybkiego, sprawnego kontaktu z dowolną osobą na świecie. To ogromne zdobycze cywilizacyjne. Ale z drugiej strony pojawia się problem z uzależnieniem od internetu, fake newsami czy tak zwanymi patostreamami. Nie możemy zamykać oczu i udawać, że tego nie widzimy. Dlatego w ramach akcji „Cyfrowy Start” chcemy edukować młodych ludzi, jak umiejętnie korzystać z tej dobrej strony technologii, nie dając się omamić tej złej – podkreśla ekspert.

Cyfrowa Polska w ramach kampanii wyprodukowała już podręcznik dla uczniów szkół podstawowych oraz ich rodziców, organizowała także specjalne lekcje w wybranych szkołach, na których wyjaśniała najmłodszym, jak postępować właściwie w cyfrowym świecie.  Z kolei w wyniku ogłoszonego konkursu opublikowano scenariusze lekcji przygotowane przez nauczycieli z całego kraju dot. higieny cyfrowej oraz pokazujące odpowiednie wykorzysatnie nowych technologii podczas zajęć lekcyjnych.

Teraz branża cyfrowa rozpoczyna produkcję podcastów z udziałem ekspertów, które skierowane są do rodziców oraz nauczycieli.

Czym są „zmysłoczułe przerwy”?

Pierwszy odcinek nowej serii podcastów poświęcony jest szeroko pojętej higienie cyfrowej. Gościem Cyfrowej Polski była Iwona Pietrzak-Płachta, Nauczycielka Roku 2022 oraz Radosław Potrac, Nauczyciel Roku 2023, członek inicjatywy Szkoła 4.0. W dyskusji pojawiło się się pojęcie „zmysłoczułych przerw” pomiędzy szkolnymi lekcjami, wyłuszczone zostały argumenty, dlaczego w cyfrowym pędzie warto się na chwilę zatrzymać, a wreszcie padło pytanie: czego potrzebują uczniowie, czego nauczyciele, a czego rodzice.

W drugim odcinku za mikrofonem zasiedli z kolei Marlena Plebańska, prezeska fundacji Steam Polska, oraz Maciej Jakubowski, dyrektor Instytutu Badań Edukacyjnych. Główny temat to tym razem kompetencje cyfrowe. Jak przywołała Marlena Plebańska, do 2030 roku ma zniknąć 85 mln miejsc pracy. W tym samym czasie pojawi się jeszcze więcej stanowisk – 97 mln – ale będą to miejsca pracy wymagające wyższych niż do tej pory kompetencji cyfrowych. Znajomość technologii stanie się zatem kluczową umiejętnością na rynku.

Audycje można znaleźć na stronie www.cyfrowystart.pl oraz na YouTube na kanale Cyfrowej Polski (https://www.youtube.com/@digitalpolandassociation). Są one dostępne bezpłatnie.

Patronat nad kampanią „Cyfrowy Start” sprawują Rzeczniczka Praw Dziecka oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *