Kompetencje cyfrowe polskiej młodzieży są zdecydowanie zbyt niskie, abyśmy mogli stanowić konkurencję względem światowych liderów cyfryzacji. Są także niewystarczające, aby młodzi ludzie umieli skutecznie odnaleźć się na rynku pracy, zwłaszcza w warunkach jego ciągłych zmian. To wnioski z ostatniej edycji IT Fitness Testu – ogólnopolskiego sprawdzianu kompetencji cyfrowych.
Wyniki sprawdzianu na zlecenie Cyfrowej Polski przeanalizował dr Bartosz Ziemkiewicz z Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jego zdaniem szczególnie ważne w dzisiejszych czasach są umiejętności związane z cyberbezpieczeństwem. Niestety, kolejny rok z rzędu młodzi Polacy mają problemy z radzeniem sobie z aktualnymi cyberzagrożeniami. W tym najbardziej codziennymi, takimi jak oszustwa internetowe czy zabezpieczenie danych na telefonie.
Niepokoją także słabe wyniki w części związanej z narzędziami biurowymi. Spore problemy sprawiły zadania dotyczące dokumentów tekstowych i arkuszy kalkulacyjnych. Te kompetencje są istotne, aby młode pokolenie mogło odnaleźć się na rynku pracy.
Niestety, pogorszyły się także wyniki w części związanej z sieciami społecznościowymi i cyfrowymi narzędziami współpracy. Jak ocenia dr Ziemkiewicz, „umiejętność tworzenia kalendarza i współdzielenia go z innymi na pewno warto ćwiczyć z uczniami, przyda im się to w późniejszej pracy zawodowej”.
Mamy też dobrą wiadomość – już drugi rok z rzędu poprawiają się wyniki w kategorii złożone zadania, dotyczącej kompetencji wymagających logicznego myślenia i połączenia ze sobą różnych umiejętności. Uczniowie dość dobrze radzą sobie z… podstawami programowania.
Zachęcamy do lektury pełnego raportu.