Cyfrowa Polska oraz Business & Science Poland razem na rzecz wzmocnienia głosu branży cyfrowej w UE

Stałe przedstawicielstwo w Brukseli otworzyła koalicja organizacji cyfrowych z 13 krajów Europy Środkowo-Wschodniej – CEE Digital Coalition. To efekt porozumienia, które zawarło Business & Science Poland ze Związkiem Cyfrowa Polska, liderem projektu. Wspólnie będą budowali platformę wymiany doświadczeń oraz poglądów pomiędzy firmami cyfrowymi z tego regionu Europy oraz unijnymi decydentami, którzy tworzą środowisko regulacyjne dla tego sektora.

 

CEE Digital Coalition powstała w 2020 roku w Warszawie z inicjatywy Związku Cyfrowa Polska, reprezentującego polski sektor cyfrowy. Dziś organizację tworzą partnerzy z 11 krajów regionu Europy Środkowo-Wschodniej należący do Unii Europejskiej oraz 2 państw spoza niej – Ukrainy oraz Mołdawii. Głównym zadaniem koalicji jest przyspieszenie transformacji cyfrowej gospodarki i społeczeństwa w Europie Środkowo-Wschodniej oraz sprawne reprezentowanie regionu na arenie międzynarodowej.

W spełnieniu tego ostatniego celu ma pomagać nowo otwarte biuro CEE Digital Coalition, znajdujące się w siedzibie związku Business & Science Poland w Brukseli.

Aby lepiej rozumieć Unię Europejską, i aby skuteczniej wpływać na tworzone w niej prawo, trzeba każdego dnia działać, tu, na miejscu, w Brukseli – mówi Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska, reprezentującego Polskę w ramach CEE Digital Coalition. – Dlatego inwestujemy w brukselski oddział z nadzieją, że dzięki niemu głos naszego regionu stanie się jeszcze wyraźniejszy. Fakt, że otwarcie biura następuje podczas polskiej prezydencji w UE jest zarówno symboliczny, jak i wiele znaczący, bo teraz jest właśnie najlepszy moment na działanie – podkreśla Michał Kanownik.

Związek Pracodawców Business & Science Poland, w którego przestrzeni powstało nowe biuro, to największa polska organizacja biznesowa w Brukseli, reprezentująca interesy polskich firm w kontaktach z przedstawicielami instytucji unijnych w celu wypracowania korzystnego otoczenia legislacyjnego. – Stworzenie konkurencyjnego i bezpiecznego środowiska cyfrowego w UE jest jednym z priorytetów nowej Komisji Europejskiej. Obecność CEE Digital Coalition i Związku Cyfrowa Polska w Brukseli umożliwi skuteczne wniesienie polskiego głosu w prace legislacyjne w tym obszarze, co wpisuje się w misję Business & Science Poland – mówi Witold Strzelecki, Dyrektor Zarządzający Business & Science Poland.

Europa daleko w tyle za USA

O tym, że niezbędne jest podjęcie działań zmierzających do poprawy europejskiej innowacyjności i potencjału cyfrowego, świadczą statystyki. Amerykańskie firmy technologiczne warte są dziś 46 bilionów dolarów; europejskie wycenia się na ponad dwa razy mniej. Co więcej, USA ponad pięciokrotnie przewyższają Europę w dziedzinie inwestycji technologicznych. To porównanie jedynie ze Stanami Zjednoczonymi, a do gry o dominację na rynku technologii przystępują także gracze z innych części świata.

Zwracamy szczególną uwagę na podjęcie tematu reformy prawnej oraz instytucjonalnej UE w zakresie cyfryzacji. W przypadku usług cyfrowych wiele firm musi mierzyć się z koniecznością funkcjonowania w różnych warunkach prawnych. O niektórych kwestiach decyduje prawo unijne, ale o innych przepisy poszczególnych państw członkowskich. Manewrowanie pomiędzy różnymi przepisami jest trudne i kosztowne. Ostatecznie prowadzi to do zaniku innowacyjności Europy – zwraca uwagę Michał Kanownik.

Dlatego, zdaniem prezesa Związku Cyfrowa Polska, unijne prawo powinno stworzyć warunki do komfortowej współpracy technologicznej pomiędzy administracją publiczną, światem nauki i biznesem. Istotne jest także odważniejsze podejście do technologii sztucznej inteligencji, które przez wiele następnych lat będą wskazywać rynkowe trendy. Także na te kwestie uwagę będzie zwracać brukselskie przedstawicielstwo CEE Digital Coalition.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *