Zaufanie w biznesie było tematem przewodnim Trusted Economy Forum. Podczas całodziennej konferencji eksperci branży cyfrowej rozmawiali m. in. o tym, jak sprawnie weryfikować tożsamość kontrahentów bez spowolnienia procesów biznesowych albo jak stawić czoła zagrożeniom takim jak deepfake. Nie zabrakło spojrzenia w przyszłość – paneliści przedstawili nowoczesne rozwiązania dla biznesu i administracji, a także zastanowili się, jak wejście na rynek komputerów kwantowych zmieni nasze podejście do cyberbezpieczeństwa.
Konferencja, która w środę (23 maja) odbyła się w Warszawie, została zorganizowana przez Asseco; Związek Cyfrowa Polska był jej patronem honorowym. Eksperci zrzeszeni w ramach Cyfrowej Polski wygłosili także kilka inspirujących wystąpień.
Tomasz Chomicki z Samsung Polska przyjrzał się tematowi cybersecurity: – W ostatnim roku doszło do 332 tys. incydentów bezpieczeństwa w Polsce. To teoretycznie złe dane, ale można z nich wyciągnąć optymistyczny wniosek, że Polacy są coraz bardziej ostrożni i coraz częściej zgłaszają incydenty – mówił Tomasz Chomicki.
Przedstawiciel Samsung Polska alarmował, że powinniśmy zwrócić większą uwagę na kwestie bezpieczeństwa cyfrowego w ochronie zdrowia. – O 60 proc. rok do roku wzrosła liczba cyberataków w sektorze ochrony zdrowia. Hakerzy coraz częściej atakują dane, które powinny być święte – mówił.
Z kolei Michał Tabor, ekspert Związku Cyfrowa Polska w tematach dotyczących elektronicznych usług zaufania, przedstawił słuchaczom temat tak zwanego e-Doręczenia, które już wkrótce znacznie odmieni nasze oficjalne formy komunikacji. – Doręczenie elektroniczne ma zastąpić list polecony, także prawnie. e-Doręczenie tym różni się od listów poleconych, że identyfikuje zarówno nadawcę, jak i odbiorcę. To chroni obie strony przed sytuacjami takimi jak wysłanie i zaakceptowanie fałszywej faktury – mówił Michał Tabor.
I dodawał, że osoby wykluczone cyfrowo nie będą musiały obawiać się tego rozwiązania. Przewidziano dla nich korzystanie z e-Doręczenia w sposób hybrydowy. Urząd będzie nadawał korespondencję w sposób elektroniczny, a odbiorca otrzyma ją w wersji papierowej.
Wyzwania na dziś i jutro
Eksperci stowarzyszeni z Cyfrową Polską pojawili się także w panelu „Cyfrowa gospodarka – szanse, zagrożenia, rozwój”. Trzem wspomnianym w tytule aspektom przyjrzeli się: Dariusz Szostek, Dyrektor Cyber Science, Tomasz Chomicki, Business Development Director, Samsung Electronics Polska, oraz Marcin Szulga, Dyrektor R&D w Asseco Data Systems.
W trakcie rozmowy poruszono temat technologii przyszłości. – Komputery kwantowe zmienią rzeczywistość w ciągu najbliższych 5-6 lat: będą wydajnie wspierały obliczenia oraz sztucznej inteligencji. To także wyzwanie z dziedziny cyberscurity; musimy już dziś myśleć, jak dostosować się do tej nowej rzeczywistości – apelował Marcin Szulga.
Dariusz Szostek, prof. Uniwersytetu Śląskiego, zwrócił uwagę na temat konieczności dostosowania prawa do rozwoju cyfryzacji. – Jestem prawnikiem i z ostatnich ośmiu lat nie znam żadnej porządnej legislacji dotyczącej nowych technologii – mówił.
Natomiast Tomasz Chomicki zwrócił uwagę na kwestie ekologiczne – Ochrona planety to bardzo ważne wyzwanie. Jeśli takie marki jak moja [Samsung] nie dostosują się do potrzeb ekologicznych, to nie będzie na nie miejsca na rynku – twierdził, zyskując wyraźną aprobatę prowadzącego panel Łukasza Grassa.
Trusted Economy Forum to rozwinięcie Europejskiego Forum Podpisu Elektronicznego i Usług Zaufania (EFPE). Gwiazdą tegorocznej edycji był sędzia piłkarski Szymon Marciniak.