Strategia AI dla Polski musi być konkretna, ambitna i otwarta na świat [STANOWISKO]

Projekt polityki rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce do 2030 roku wymaga poważnych zmian – uważa Związek Cyfrowa Polska w opinii przekazanej Ministerstwu Cyfryzacji. Organizacja apeluje o większą konkretność, jasność celów i otwarcie strategii na globalne wyzwania i szanse, w tym współpracę międzynarodową i przyciąganie zagranicznych specjalistów.

[…]

Raport: Rząd i samorządy coraz śmielej korzystają z chmury, ale wciąż bez spójnej strategii i odpowiednich zabezpieczeń

Ponad 70 proc. polskich jednostek administracji publicznej korzysta już z rozwiązań chmurowych – wynika z najnowszego raportu o stanie wdrożeń cloud computingu w sektorze publicznym. Samorządy lokalne są w tym zakresie bardziej otwarte niż administracja centralna, która wciąż podchodzi do chmury dość ostrożnie. Z raportu płyną jednak niepokojące wnioski dotyczące jakości i świadomości wdrożeń: zdecydowana większość instytucji publicznych korzystających z chmury opiera się na usługach jednego dostawcy, co budzi obawy o zjawisko vendor lock-in, czyli uzależnienia od pojedynczego partnera technologicznego. Co więcej, eksperci zwracają uwagę na brak długofalowych strategii chmurowych w administracji.

[…]

Stanowisko: budowa gigafabryki AI to historyczna szansa na rozwój krajowego ekosystemu technologii i innowacji

Udział Polski w europejskim programie budowy gigafabryk sztucznej inteligencji może stać się przełomem dla krajowej gospodarki cyfrowej oraz znaczącym impulsem dla rozwoju polskiego sektora nowych technologii – uważa reprezentujący branżę technologiczną Związek Cyfrowa Polska. W piśmie do wiceministra cyfryzacji Dariusza Standerskiego eksperci organizacji przedstawili kilka rekomendacji, które mogą pomóc w jak najsprawniejszym wdrożeniu tego ambitnego pomysłu.

[…]

Raport: Rynek zamówień publicznych ICT złapał chwilową zadyszkę. Jego potencjał duszą procedury i niska jakość przetargów

Rynek zamówień publicznych na sprzęt i usługi ICT w Polsce zmniejszył się w 2024 roku o 15 proc. Zmalała liczba przetargów, a największe spadki odnotowano w sektorach kluczowych dla transformacji cyfrowej – edukacji, administracji lokalnej i ochronie zdrowia. I choć rok 2025 zapowiada się dużo lepiej, to eksperci ostrzegają: bez wsparcia dla cyfryzacji w jednostkach samorządu terytorialnego oraz ułatwienia dostępu małych i średnich firm do przetargów, cyfryzacja Polski może utknąć w miejscu.

[…]

Organizacje reprezentujące twórców i branża cyfrowa pracują nad kompromisem w sprawie reformy systemu zarządzania prawami autorskimi w Polsce

Organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi oraz podmioty korzystające z tych praw deklarują dialog i współpracę nad kształtem reformy systemu zarządzania tymi prawami i wynagradzania twórców w Polsce, a także kompromisem w tej sprawie. Obie strony zgłaszają wymagające interwencji kwestie sporne, a resort kultury wyraża gotowość do organizacji dwustronnych rozmów, by te kwestie wyjaśnić i rozwiązać – wynika ze spotkania reprezentantów OZZ-ów oraz sektora cyfrowego i telekomunikacyjnego.

[…]

Branża prezentuje własne propozycje dla reformy systemu zarządzania prawami autorskimi

Siedem organizacji reprezentujących kluczowe segmenty branży cyfrowej i telekomunikacyjnej w Polsce, w tym Związek Cyfrowa Polska, wspólnie opracowało projekt mapy drogowej dla reformy systemu zbiorowego zarządzania prawami autorskimi. Dokument zawiera zmiany w sześciu kluczowych obszarach i powstał jako odpowiedź na rosnące pytania i niejasności wynikające z działalności organizacji zbiorowego zarządu.

[…]

Branża apeluje do minister kultury o reformę systemu zbiorowego zarządu prawami autorskimi

Siedem organizacji reprezentujących branżę mediów, komunikacji elektronicznej i technologii cyfrowych, wśród nich Związek Cyfrowa Polska, skierowało wspólny list do minister kultury Hanny Wróblewskiej, w którym wzywają rząd do pilnej gruntownej reformy systemu zbiorowego zarządu prawami autorskimi w Polsce.

[…]

Cyfrowa Polska przedstawia rekomendacje uproszczenia przepisów UE

Związek Cyfrowa Polska, jako reprezentant krajowego sektora cyfrowego, przekazał Ministerstwu Cyfryzacji zestaw szczegółowych rekomendacji legislacyjnych w odpowiedzi na zaproszenie do zgłaszania propozycji uproszczeń przepisów Unii Europejskiej. To ważny wkład w działania prowadzone przez polską prezydencję w Radzie UE, która kładzie silny nacisk na eliminowanie barier prawnych i biurokratycznych dla europejskich przedsiębiorstw, szczególnie w obszarze cyfrowym.

[…]